Статьи

Як поєднувати роботу і підробіток?

Підробіток – це додатковий вид зайнятості, крім основного місця роботи. Сьогодні в сферу вторинної зайнятості по всьому світу залучено мільйони людей, які працюють. Причини, звичайно, у всіх різні. Але на першому місці за статистикою – брак коштів. Також часто люди шукають підробіток, щоб напрацювати досвід і змінити професію, яка набридла. А хтось просто підробляє заради задоволення, поєднуючи при цьому приємну справу з користю для гаманця.

Однак яка б з причин не мотивувала підробляти, поєднувати постійну роботу з додатковою – це не завжди просто. Адже потрібно вдвічі більше сил, енергії і часу, щоб усе встигати.

Експерти grc.ua | grc підготували кілька порад-правил, дотримуючись яких вас буде вистачати і на основну роботу, і на підробіток, і на особисте життя.

Грамотне планування – запорука успіху

✅ Важливо навчитися планувати процеси одразу в декількох напрямках. Адже потрібно поєднувати як мінімум два робочих графіка, стежити за дедлайнами і виконувати все в терміни. Тому негайно почніть фіксувати робочі завдання, вести облік часу і записувати строки.

✅ Добре записувати завдання в один електронний календар і розмежовувати їх за кольором, щоб не заплутатися (наприклад, завдання основної роботи – червоним, додаткової – синім). Поруч із завданнями важливо проставити дедлайни і переконатися, що вони не збігаються за часом.

✅ І для основної роботи, і для підробітку ведіть списки/плани справ на день. Для цього не обов'язково заводити планувальник, підійде і звичайний білий аркуш. При цьому будьте гнучкими. Якщо на постійній роботі виникають ситуації вимушеного очікування, використовуйте цей час для того, щоб виконати завдання з підробітку. Це ж стосується часу, проведеного в дорозі.

✅ Відведіть окрему графу витрат часу на перегляд новин у соцмережах і месенджері. Не заходьте туди в робочий час, це реально «засмоктує» і не допомагає вирішити робочі завдання.

Як поєднувати роботу і підробіток?

Якщо можна будьте максимально чесні

✅ Рано чи пізно ваші роботодавці (і з основної роботи, і з підробітку) дізнаються, що ви ведете подвійне трудове життя. Є компанії, які категорично проти, щоб їхні співробітники працювали десь ще. Але є і такі, які це вітають. І навіть можуть запропонувати такому співробітнику працювати віддалено, таким чином економлячи.

✅ Якщо ж повністю перейти на «віддаленку» неможливо, спробуйте домовитися про роботу вдома хоча б кілька днів на тиждень. Так ви зможете заощадити сили і час на дорогу, гроші на обід і проїзд (або бензин). У цьому разі важливо пам'ятати, що робота вдома – це не те ж саме, що фриланс. Адже доведеться бути на зв'язку в тому ж графіку, що і в офісі, і виконувати таку ж кількість завдань, що і зазвичай.

Уникайте конфлікту інтересів

Припустимо, ви займаєтеся маркетингом, а у вільний час ведете заняття з йоги. Тут все ок! Але якщо ви працюєте маркетологом, а вечорами проводите майстер-класи зі зростання таргетингу для співробітників компаній-конкурентів, ситуація виглядає інакше. Такий підробіток – ризик. І репутаційний – для самого співробітника, і іміджевий – для компанії. Тому 10 разів подумайте, перш ніж погоджуватися підробляти на конкурентів вашої основної роботи.

Як поєднувати роботу і підробіток?

Перестрахуйтеся письмовим договором

✅ Хоча пропозиція про підробіток може прийти від близької чи знайомої людини, все ж захистіть свої права договором. Так працювати буде набагато спокійніше. Вид діяльності може бути дуже різним: копірайтинг, ведення бухгалтерії, послуги водія. Але не погоджуйтеся працювати за усною домовленістю. Письмовий договір – захист вашого часу, сил і грошей. Клієнти бувають різними і настрій у них теж може змінюватися. Але якщо в договорі ви пропишете, що до моменту завершення робіт ви зобов'язані здати 3 дизайн-ескізи, то клієнт уже не зможе змусити вас намалювати ще парочку за ці ж гроші.

✅ І ще, якщо клієнт перераховує вам гроші за надані послуги, уточніть, чи сплачені з цієї суми податки. Адже в разі, коли роботодавець за вас податок не платив, платити його доведеться вам. Звичайно, щоб оформити ПП потрібно трохи заморочитися, але зате надалі ви зможете спокійно і прозоро працювати. Здійснення підприємницької діяльності за законодавством України не заважає укладати трудовий договір з роботодавцем. Виняток – держслужба. Реєстрація ПП може суттєво спростити пошук клієнтів. Останні часто не хочуть возитися з чужими податками: їм набагато простіше оплатити рахунок ПП.

Будьте діджитал

✅ Планувальники завдань, скайп та інші додатки можуть істотно полегшити робочі процеси. Опція затримки надсилання листів електронною поштою заощадить ваш час. Лист, який ви створили вчора вночі, прийде клієнту завтра вранці. Так вам вдасться уникнути запитань про те, чому ви ведете комунікацію в неробочий час.

✅ Немає часу або не зручно записувати план від руки – увімкніть диктофон і проговоріть важливі завдання. Це заощадить час, і головне – від вас не вислизнуть думки.

Як поєднувати роботу і підробіток?

Відпочинок теж має бути в плані

Якщо щодня ходити в офіс на повний робочий день, а вдома вечорами займатися підробітком, можна дуже швидко втомитися. Не кажучи вже про роботу, яка займе і всі вихідні. Тому щоб уникнути вигоряння і знемоги, встановіть чіткі межі роботи. Наприклад, «жодної роботи після 21:00» або «вихідні тільки для домашніх справ і відпочинку». Важливо пам'ятати, що, крім роботи, є ще сім'я, близькі люди, друзі, хобі. На це теж потрібен час, увага і сили. Це дуже важливі аспекти в житті кожної людини і нехай у ваших планах вони будуть завжди на першому місці.

Ведіть здоровий спосіб життя

Додаткова втома від підробітку, посилена нездоровим способом життя, негативно вплине на організм. Ви і без того будете спати менше, ніж передбачалося, хоча тіло вимагатиме більшого. З подвоєнням навантаження виникне спокуса споживати більше кофеїну і цукру. А це згодом не добре позначиться на фігурі і психофізичному стані в цілому. Тому хоча б 15-хвилинна зарядка вранці має бути обов'язковою в режимі дня. А збалансоване харчування та не менше 6 годин сну допоможуть впоратися з другою роботою без шкоди для організму і самопочуття.

Ставте цілі і досягайте їх

Частіше нагадуйте собі, для чого ви ведете дві роботи одночасно. Фіксуйте результати й особисті досягнення, які допомогла вам отримати трудова зайнятість. Можливо, це довгоочікувана поїздка на острови або довгострокова інвестиція в житлову площу, а може, метою було змінити профсферу або перевірити свої здібності в чомусь новому. Нехай у вас завжди буде мета або місія, яка по-справжньому надихає у важкі моменти.

Вакансии дня

Комментарии