Статьи

Стандартний vs нестандартний робочий день: плюси і мінуси 40-годинного робочого тижня

40-годинний робочий тиждень – це свого роду стандарт на українському ринку праці.

Однак такий стан справ сьогодні, а ще вчора було по-іншому, а завтра буде ще інакше. Адже світ змінюється, при цьому в кожній країні є свої особливості, ментальні схильності й економічні обставини.

Україна зі своїм 40-годинним робочим графіком тижня перебуває десь посередині. При цьому вітчизняний ринок праці, підлаштовуючись під світові тенденції, шукає нові шляхи розвитку. Компанії прагнуть до ефективності, співробітники – до великих доходів. У гонитві за цінними кадрами й успіхом усе частіше сьогодні зустрічається бізнес з 30-35-годинним тижнем або гнучким графіком. Комусь вдається ефективно працювати в такому режимі, а для когось цей експеримент вдалим не назвеш.

Експерти grc.ua | grc розглянули плюси і мінуси стандартного 40-годинного графіка роботи і з’ясували, кому підходить працювати по 8 годин 5 днів на тиждень, а кому треба шукати щось інше.

ПЛЮСИ:

Звично і практично

Так звикли працювати давно. Люди підсвідомо планують свій день з урахуванням 8-ми годин перебування на роботі. Все підлаштовано під цей графік: починаючи від традиційних п’ятихвилинок і ланчів у кафе, закінчуючи додатковими сеансами в кіно після 18:00 і підвищеним тарифом таксі в годину пік.

Може застосовуватися в будь-якій галузі

Актуально, оскільки це найбільш використовуваний графік роботи в різних країнах і навіть частинах світу. Його можна застосовувати в різних профсферах і напрямках бізнесу.

Немає перевтоми

Якщо працювати по 8 годин на день і не перепрацьовувати, співробітник не буде відчувати занадто великого навантаження. 40 годин на тиждень – це необтяжливо для здорової людини. Такий робочий режим передбачає і перерви на відпочинок, і на обід, і на бесіди.

Є час для додаткового заробітку або хобі

Бути вільним, принаймні щодня по кілька годин, – це можливість інвестувати і присвятити себе додатковій оплачуваній роботі в іншому місці. Крім того, 8-годинний графік дозволяє приділяти час сім’ї та улюбленому заняттю.

Доступність для клієнтів

Якісне обслуговування клієнтів є запорукою успішного бізнесу. Однак якщо компанія скоротить робочий час або буде працювати за особливим нестандартним графіком, це може негативно вплинути на вибір і думку клієнтів.

Менше ризику

У нашій країні скорочення робочих годин або гнучкий графік найчастіше супроводжуються відповідним скороченням заробітної плати. Скоротивши робочі години, щоб утримувати співробітників і зробити їх більш щасливими, компанія повинна намагатися утримувати зарплату на 40-годинному рівні. А це під силу далеко не всім.

МІНУСИ:

Працювати багато не означає працювати продуктивно

Продуктивність праці та концентрація уваги зберігаються на високому рівні протягом 4-х годин і на достатньому рівні ще 2, максимум 3 години. Подальша робота малоефективна – вимагає великих витрат часу з меншою продуктивністю і з додатковою витратою сил і емоцій.

Це може здатися нелогічним, але, працюючи менше, можна досягнути більшої продуктивності. Причина цього проста: більш здорові та щасливі співробітники працюють більше і краще. Не перевтомлені і менш схильні до стресу, вони будуть більш позитивно налаштовані, що приведе до підвищення креативності та, в кінцевому підсумку, підвищення продуктивності.

Бути працездатним тривалий час – неможливо

Зосередитися на конкретному робочомузавданні протягом восьми годин – це величезна проблема. Щоб впоратися з цим завданням, співробітники зловживають паузами: перерви, перекури, зустрічі. Так вони роблять робочий день більш-менш стерпним.

Зробив справу – все одно сиди

Навіть якщо співробітник виконав усі завдання «на сьогодні», він зобов’язаний сидіти і чекати закінчення робочого часу. Така відсидка вкрай демотивує самого співробітника. А роботодавця підштовхує на ще більші крайнощі: якщо впорався, значить, потрібно дати завдань удвічі більше. І більше, і більше... Аж поки працівник не вигорить або не здасться під навалом не особливо то й важливих справ.

Офісний синдром

Найчастіше люди працюють в умовах концентрації великої кількості співробітників на невеликій площі. При цьому одиниці можуть похвалитися комфортними умовами праці: зони відпочинку, сучасні системи кондиціонування і вентиляції, наявність облаштованої офісної кухні тощо. До того ж, як правило, робота пов’язана з технікою або устаткуванням, не завжди новим і досить технологічним. А це вимагає додаткового напруження органів і систем співробітника. В результаті щоденного 8-годинного перебування в таких умовах виникає «офісний синдром», що включає в себе порушення з боку опорно-рухового апарату, зору, серцево-судинної системи, психоемоційні порушення.

Дороге задоволення

Для забезпечення безперебійної роботи компанії протягом 5-ти днів потрібно більше ресурсів, ніж для її роботи протягом меншої кількості днів на тиждень або меншої кількості годин на добу. При цьому, як розглядалося вище, ці години далеко не завжди продуктивні. Скоротивши загальну кількість часу перебування співробітників в офісі й оптимізувавши робочий процес, можна значно скоротити витрати компанії.

Складно встановити баланс між роботою та особистим життям

Перебуваючи на роботі по 40 годин на тиждень, при цьому витрачаючи додатковий час на дорогу до офісу і назад, на вирішення робочих питань у неробочий час або підробіток у вихідні, люди жертвують своїм вільним часом. На сім’ю й особисте життя часу і сил або зовсім не залишається, або геть у малій кількості. Від того і починаються проблеми, непорозуміння вдома, конфлікти на роботі і незадоволеність життям у цілому. Співробітникам важливо давати більше свободи і часу на власний простір. Професіонал, особистість, яка живе в гармонії з собою й навколишнім світом, – ось хто потрібен процвітаючій компанії.

Вакансии дня

Комментарии